hosting

Jakie oprogramowanie jest używane na hostingu www?

Hosting www to nie tylko oprogramowanie, które może być bezpośrednio używane przez użytkownika, takie jak popularne skrypty dla blogerów, sitelock, skrypty sklepów internetowych, skrypty forów – to także (a może przede wszystkim) programy, które są niewidoczne dla oczu – serwery, bazy danych itp.

Właściwie na każdym hostingu www w internecie jest używane oprogramowanie Open Source takie jak system Linux, serwer www Apache, interpreter skryptów PHP, oprogramowanie PhpMyAdmin razem z serwerem baz danych MySQL. Dlaczego na prawie każdym? Ponieważ istnieją również dedykowane usługi typu hosting www z oprogramowaniem Microsoft takim jak Windows Server, serwer baz danych MS SQL Server oraz interpreter skryptów ASP.

Niektórzy hostingodawcy oferują zarówno rozwiązania oparte na systemie Linux jak i Windows. Rozwiązania Microsoft są częściej wykorzystywane w dużych, międzynarodowych firmach produkcyjnych lub usługowych, aniżeli u internetowych dostawców hostingu. Natomiast technologia LAMP (Linux, Apache, MySQL, PHP) jest nie bez powodu powszechnie używana na internetowych hostingach.

Zalety systemu Linux (i reszty oprogramowania LAMP) to nie tylko to, iż jest on darmowy, ale także stabilny, bezpieczny, wykorzystuje sprawdzone rozwiązania. Jednak wybór technologii w projekcie zależy też od wielu innych czynników.

0 comments on “Jakie oprogramowanie jest używane na hostingu www?Add yours →

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *